Полицијата казни 22 лица кои возеле без возачка дозвола

За време на вчерашните сообраќајни контроли во Скопје полицијата напиша вкупно 191 казна, најголем број за брзо возење - 49 санкции, но при контролите е утврдено дека дури 22 лица немале возачка дозвола.

Изречени се и девет мерки за користење мобилен телефон, 18 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, 12 за технички неисправни и нерегистрирани возила, четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), а казнети се пет пешаци.

Засилените акциски контроли продолжуваат, предупредува МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе