Почина жената од Неготино која била претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино откако пред пет дена била претепана од нејзиниот партнер П.Н. (51). Таа била во кома поради тешките повреди и се борела за живот.

 

Жртвата беше мајка на две полнолетни деца, а со П.Н. од Неготино била во врска подолг период.

По инцидентот итната помош ја повикал П.Н., кој од тогаш е во притвор.

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишен жител на Неготино за кого постоеше основано сомнение дека сторил кривично дело – tешка телесна повреда од член 131 став 3 од Кривичниот законик.

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе