Била примена во кома

Почина повредената жена во верижниот судир на автопатот Велес – Скопје

Повредената била примена во животозагрозувачка состојба, со тешки повреди на главата. 

Од Клиниката КАРИЛ известуваат дека нешто по 15 часот починала 38-годишната жена која беше тешко повредена во верижниот судар, на автопатот Велес – Скопје, што се случи утрово околу 8 часот. Повредената била примена со тешки повреди на главата, а лекарите велат дека била под постојан надзор, но не успеале да ја спасат.

Во сообраќајката полесно се повредени уште тројца патници меѓу кои сопругот на сега починатата и нејзината 10-годишна внука, а во верижниот судар учествуваа вкупно шест возила.

Се уште се утврдува причината за несреќата, но засега се знае дека коловозиот бил подмрзнат и видливоста била намалена.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе