Откриени пет мигранти во Битолско, шверцерот приведен

Полициски службеници од СВР Битола синоќа кај местото викано Преслап-Маково, пред селото Маково, Битолско, го лишиле од слобода М.С.(46) од Битола.

При контрола во патничко возило „фолксваген шаран”, со битолски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени пет лица мигранти од Мароко.

Мигрантите биле сместени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг” во Гевгелија и по целосно документирање на случајот против М.С. ќе биде поднесена соодветна пријава.  

 

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе