Од 219 казни во Скопје 30 се за мотоциклисти

На територијата на Скопје, во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата изрече вкупно 219 мерки, меѓу кои 55 за возење повеќе од дозволената брзина, 16 за возење без возачка дозвола и 30 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Исто така, изречени се 10 мерки за користење мобилен телефон, шест за технички неисправни и нерегистрирани возила, три за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири за непрописно престројување на возила, како и четири мерки за неносење на сигурносен појас.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе