Од 141 казна во Скопје 32 се за брзо возење

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата вчера во Скопје изрече 141 мерка, од кои 32 за возење повеќе од дозволената брзина, 26 за возење без возачка дозвола, како и две мерки за минување на возила на црвено светло.

Исто така, изречени се две мерки за прекршоци што ги чинат пешаците, две за возење под дејство на алкохол, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила, шест за користење на мобилен телефон, четири за прекршоци што ги чинат возачите на моторцикли и 33 за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе