ОЈО Гостивар

Обвинение за мажот што тепаше девојка и ја влечеше за коса

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против 44-годишен жител на гостиварското село Долна Бањица кој при вршење семејно насилство сторил кривично дело „телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот зкаоник".

Како што информира Јавното обвинителство (ЈО), на 2 мај, по претходна вербална расправија преку мобилен телефон, обвинетиот во близина на гостиварската болница со автомобилот пресретнал жена со која бил во врска.

Жената се движела пеш и одбила да влезе во неговото возило, по што тој физички ја нападнал, ја влечел за коса и ја удирал со рацете по главата и лицето.

„Од ударите оштетената паднала на земја, па обвинетиот продолжил да ја удира со нога во пределот на стомакот и ребрата, нанесувајќи и повеќе телесни повреди“, соопшти ЈО.

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе