МВР

Нападнато дете во Скопје

Вчера во 23.30 часот во СВР Скопје, Г.А.(47) од Скопје пријавил дека околу 21.45 часот во парк на ул.„Методија Андонов Ченто" неговиот 14 – годишен син бил физички нападнат со тврди предмети од неколку лица.

Од МВР информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе