На „Ќафасан“ уапсен државјанин на Албанија баран со потерница

Полициски службеници на граничниот премин „Ќафасан“ синоќа уапсиле државјанин од Албанија кој бил баран со меѓународна потерница од Интерпол Германија. Лицето е предадено на полициски службеници од Полициската станица Струга за понатамошна постапка.

Синоќа во 18:20 часот на Граничниот премин „Ќафасан", полициски службеници го лишиле од слобода М.А.(31) од Република Албанија, затоа што при извршени проверки во оперативна евиденција било констатирано дека се наоѓа на стоп листа со мерка „апси", по меѓународна потерница од Интерпол Германија, соопшти МВР во денешниот билтен.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе