На Деве Баир приведена Бугарка, го пречекорила дозволениот престој во земјава

На Граничниот премин Деве Баир, за излез од државата вчера била приведена Н.Ј.С.К.(19) од Р.Бугарија, затоа што по извршена пасошка контрола било констатирано дека го пречекорила престојот во РСМ, согласно чл.147 ст.1 ал.2 од Законот за странци, односно престојувала повеќе од 90 дена во текот на 180 дена.

Таа била приведена и предадена на полициски службеници од Полициската станица Крива Паланка за понатамошна постапка.

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе