Моторциклист тешко повреден во сообраќајка

Во сообраќајна несреќа со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот кој бил префрлен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски". Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје.

Вчера во 18:30 часот било пријавено дека во Скопје, на крстосницата од ул.„Бутелска" и ул.„Љуботенски пат" се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „ауди А4", со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Д.(37) од Скопје, мотоцикл „пијаџо беверли", со скопски регистарски ознаки, управуван од А.П.(33) од Скопје, патничко возило „фиат брава", со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Ц.(31) од Скопје и патничко возило „рено клио", со скопски регистарски ознаки, управувано од Љ.В.(65) од Скопје.

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе