Mигранти од Мароко и Сирија во Охрид и Гостивар

Рано утрово во Охрид е приведен А.С. (23) од Мароко. Тој бил затекнат на улицата „Кленоец" при што било констатирано дека остварил илегален влез во државата. За случајот е известен јавен обвинител, а лицето е пренесено во транзитен центар за странски државјани. 

Вчера попладнето во кругот на поранешна гостиварска фабрика, во приколка од товарно возило со гостиварски регистарски ознаки, биле пронајдени пет лица мигранти, сите од Сирија. Од страна на полициски службеници од Полициската станица Гостивар тие биле лишени од слобода и задржани за понатамошна постапка.        

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе