Кривични пријави за струмичани кои без лиценца вршеле превоз во Куманово

СВР Куманово поднесе кривични пријави против Ј.Т. (53) и Ж.Ј. (37), двајцата од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „вршење јавен превоз без поседување лиценца“.

На 17 септември, во близина на граничен премин Табановце, пријавените со патнички возила „форд транзит“ и „мерцедес спринтер“ биле затекнати од полициски службеници како вршат јавен превоз без регистрирана дејност и лиценца издадена од надлежен орган.

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе