Кривична за жител на Велешта за предизвикување општа опасност

Кривична пријава против Р.В.(58) од с.Велешта, струшко, поднесе ОВР Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност".

На 27.03.2022 на регионалниот пат Струга-Дебар, на место викано „Суво поле", пријавениот додека ја чистел својата нива, запалил суви лисја и огнот зафатил сува трева, стрништа и нискостеблеста шума околу 4.000 м² и дел од лозје сопственост на М.К. од Вевчани.

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе