Кривична за жител на Велешта за предизвикување општа опасност

Кривична пријава против Р.В.(58) од с.Велешта, струшко, поднесе ОВР Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност".

На 27.03.2022 на регионалниот пат Струга-Дебар, на место викано „Суво поле", пријавениот додека ја чистел својата нива, запалил суви лисја и огнот зафатил сува трева, стрништа и нискостеблеста шума околу 4.000 м² и дел од лозје сопственост на М.К. од Вевчани.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе