Кривична за жител на Пехчево, со коментар на Фејсбук поттикнувал омраза

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против М.М.(41) од Пехчево.

За него постојат основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем".

На 10.03.2022, на социјалната мрежа Фејсбук, на објава на интернет портал, пријавениот напишал коментар со кој поттикнал и промовирал омраза.

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе