Кривична за маж од Гевгелија за ширење расистички материјал

Кривична пријава против Ј.Х.(55) од Гевгелија, поднесе СВР Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем".

Тој, на 14.06.2022 година, по објавен текст на интернет социјална мрежа, напишал коментар со кој промовирал и поттикнал омраза и насилство.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе