Кривична пријава за вршење на јавен превоз без лиценца

СВР Тетово поднесе кривична пријава против И.Т.(61) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување лиценца".

Како што информираат од МВР, на 13.10.2022 на регионалниот пат Тетово-Јажинце, полициски службеници извршиле контрола на патничко возило „форд транзит", управувано од пријавениот, при што констатирале дека тој врши јавен превоз на патници без да поседува лиценца. 

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе