Кражба во магацин на угостителски објект во Маврови анови

МВР информираше дека вчера во 13:30 часот, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода 50-годишниот Р.Ѓ., од гостиварско Леуново, кој претходно извршил тешка кражба во магацин на угостителски објект во Маврoви анови. 

Кражбата била пријавена во 10 часот во СВР Тетово од сопственикот на објектот, 65-годишниот Р.С. од Маврово.

По документирање на случајот, против Р.Ѓ. ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе