Расчистени четири кражби

Краделе, па признале пред полицијата

Две лица од Скопје се приведени вчера откако во полициска станица бил извршен службен разговор со нив и ги признале тешките кражби што ги извршиле во спортска обложувалница во Шуто Оризари.

Од МВР денеска соопштија дека службен разговор е извршен со Ф.И.(26) и С.А.(28), и двајцата од Скопје, осомничени дека сториле кривични дела „тешка кражба" по чл. 236 од Кривичниот законик, и тоа на 13.07.2021, 17.07.2021, 19.07.2021 и 22.09.2021 во спортска обложувалница во Шуто Оризари.

„Лицата ги признале делата со кои се стекнале со противправна имотна корист од 59.000 денари и во целост го појасниле начинот на извршување на кривичните дела, со што четирите кривични дела се целосно расчистени. Против нив ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави“, се наведува во соопштението од МВР.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе