Во Скопје казнети 72 возачи за брзо возење, 20 пијани возеле

На територија на Скопје вчера за време на сообраќајните контроли изречени се вкупно 163 казни, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 72 санкции, девет мерки за возење без возачка дозвола, 20 санкции за возење под дејство на алкохол.

Изречени се и четири мерки за користење мобилен телефон, шест санкции за нерегистрирани возила, четири мерки за минување на црвено светло, шест санкции за некористење сигурносен појас, информира МВР и предупредува дека ќе се продолжи со секодјенвните засилени акциски контроли.

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе