Казнети 21 пијан возач на територијата на СВР Скопје

Санкционирани се и 20 други прекршоци.

Изминатава вечер во периодот од 22 до 4 часот на територијата на СВР Скопје спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање возачи што управуваат возило под дејство на алкохол, во која констатирани и законски санкционирани биле 21 возач.
 
За време на контролата, како што соопшти МВР, биле санкционирани и 20 други прекршоци.
 
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, најавува МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила. 

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе