Казнети 19 моторџии во Скопје

Сообраќајната полиција вчера во Скопје казни 144 учесници во сообраќајот, од кои на 19 моторџии им биле изречени прекршочни казни.

Казнети се и 15 возачи кои зборувале на мобилен телефон, како и девет лица кои возеле без возачка дозвола.

„Изречени се шест мерки за возење под дејство на алкохол, пет санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), шест мерки за непрописно престигнување и обиколување, четири санкции за непрописно престројување“, велат од МВР и потсетуваат дека секојдневно спроведуваат акциски контроли во сообраќајот и апелираат да се почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе