Фатен сторител на тешка кражба, дел од предметите вратени на сопственикот

Полициски службеници од СВР Велес вчера го лишиле од слобода велешанецот М.Д. (20), кој се сомничи дека сторил кривично дело „тешка кражба“.

М.Д. во периодот од 23.09.2022 до 25.09.2022 со употреба на алат влегол во куќа на улица „Стеван Богоев" во Велес, сопственост на Ш.Р. (82) од Петровец и одзел повеќе предмети.

Дел од одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било приведено во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок, информираат од МВР.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе