Фатен бегалец осуден на затвор од 10 години и 5 месеци

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје, денеска во 08:10 часот на ул.„Јадранска магистрала" во Скопје, го лишиле од слобода скопјанецот Т.И.Д.(35). Лицето ќе биде предадено во казнено-поправната установа за доиздржување на казната.

Како што е наведено во соопштението од МВР, Т.И.Д. бил баран по централна потерница од Казнено-поправната установа Затвор Идризово, за доиздржување казна затвор од четири години и осум месеци, а осуден со повеќе пресуди на единствена казна затвор од 10 години и пет месеци за сторени кривични дела по член 236 од Кривичниот законик.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе