Фатен бегалец баран со потерница

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција денеска пред угостителски објект на подрачјето на Сарај, го лишија од слобода Б.Т. (54) од Скопје.

Како што соопшти МВР, за него била распишана потерница за доиздржување на казна затвор во времетраење од шест години и два месеци по барање од Казнено-поправната установа Затвор Прилеп.

Лицето ќе биде спроведено во установата за доиздржување на казната.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе