Фатен бегалец баран со потерница

Вчера во 23.50 часот, полициски службеници од СВР Куманово, по наредба од Основен суд Куманово, го лишиле од слобода Д.А.(32) од с.Умин Дол, кумановско, кој бил баран со потерница за издржување затворска казна.

Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Кшање за издржување на казната.

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе