Две лица од Кочани кои организирале прослави пред куќа, заработија кривична

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против две лица од Кочани, кои на јавен простор пред куќата организирале прослава.

Пријавата е поднесена поради постоење основано сомнение за сторени две кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија".

Од МВР информираат дека се работи за Д.П. (22) и Г.П. (44) од Кочани, кои на 25/26 декември на улицата „Стамен Манов", најпрво на терасата во својот дом, а потоа и на јавен простор пред куќата организирале прослава, каде биле присутни поголем број лица.

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе