Додека славеле Нова година од дома им украл 5000 евра

Вчера вечерта на првиот ден од 2017 година во 00.15 часот, во полициската станица во Виница, четириесет и две годишниот З.М пријавил дека предходната ноќ односно вечерта за Нова година непознат сторител извршил тешка кражба во неговата куќа.

„Додека З.М бил на новогодишната прослава од 22.00 часот на 31.12.2016 до 00.15 часот на 01.01.2017 непознат сторител влегол во дворот на неговата куќа, преку необезбедена гаражна врата. Крадецот употребил специјален алат со кој ја отворил влезната врата од куќата, се качил на катот од куќата, извршил пребарување и одзел околу 5.000 евра, по што побегнал “ известуваат од МВР.

Од полицијата известуваат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Таквата федерализација, како што нѐ учи балканското искуство е само преодна фаза која води кон распад на земјата.

повеќе

Во Македонија мора да се случи мирен премин на власта. Така мора да биде и по изборите од 2016 година. Во спротивно, земјата ќе се третира како „пиратска“ или како „разбојничка“ држава.

повеќе

Ако државата е заробена, а институциите не работат - мислам дека е потребно да се употреби сценариото како со АВНОЈ и АСНОМ во Втората светска војна.

повеќе