Девојка осудена на затвор за насилство и тешка кражба спроведена во „Идризово“

Полициски службеници од тим потраги од Одделението за криминалистички работи Центар и Бит Пазар вчера во Скопје ја лишиле од слобода С.Д.(26) од Скопје. Таа била осудена на казна затвор од четири години и три месеци за сторени кривични дела „тешка кражба" по член 236 и „насилство" по член 386 од Кривичниот законик,

Жената се барала по централна потерница од Казнено-поправната установа Затвор Идризово за доиздржување затворска казна од скоро шест месеци.

МВР соопшти дека била спроведена во казнено-поправната установа за доиздржување на казната.

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе