Бегалец од затвор фатен и вратен зад решетки

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје, денеска во 13:50 часот во село Ангелци, локален пат за село Градошорци, струмичко, го лишиле од слобода О.П.(46) од село Ангелци. 

„Тој бил осуден на казна затвор од пет години за сторено кривично дело „разбојничка кражба" по член 238 од Кривичниот законик и за него била распишана централна потерница по наредба од Казнено-поправната установа затвор Струмица за доиздржување на 13 месеци од казната“, соопштои МВР.

Лицето ќе биде спроведено во надлежната казнено-поправна установа за доиздржување на казната.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе