Бегалец од затвор фатен и вратен зад решетки

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје, денеска во 13:50 часот во село Ангелци, локален пат за село Градошорци, струмичко, го лишиле од слобода О.П.(46) од село Ангелци. 

„Тој бил осуден на казна затвор од пет години за сторено кривично дело „разбојничка кражба" по член 238 од Кривичниот законик и за него била распишана централна потерница по наредба од Казнено-поправната установа затвор Струмица за доиздржување на 13 месеци од казната“, соопштои МВР.

Лицето ќе биде спроведено во надлежната казнено-поправна установа за доиздржување на казната.

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе