64-годишна жена од Косово спроведена во затвор, се барала за тешка телесна повреда

Денеска во 12:30 часот во с. Катланово, скопско, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје ја лишиле од слобода С.А. (64) од Kосово, со живеалиште Скопје.

Таа била барана по централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од две години за сторено кривично дело по член 131 од Кривичниот законик (тешка телесна повреда).

Лицето ќе биде предадено во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе