44 возачи биле пијани, утврди сообраќајната полиција во Скопје

За време на сообраќајните контроли во Скопје вчера биле казнети 249 возачи, од кои 60 за возење повеќе од дозволената брзина, а 44 за возење под дејство на алкохол. Дури 31 возач немал возачка дозвола.

МВР соопшти дека се изречени и осум казни за користење мобилен телефон, пет за минување на црвено светло, осум за нерегистрирани возила, три санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, осум мерки за возач почетник...

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи“, порачуваат од МВР.

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе