32-годишен скопјанец најден мртов

СВР Скопје информира дека вчера околу 12.40 часот пронајден е починат Б.Ј. (32). Увид на местото на настанот извршиле полициски службеници од Полициска станица Ѓорче Петров, а по наредба на јавен обвинител телото е предадено за обдукција.

„На 28.10.2022 околу 12:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека во објект на ул.„Лука Геров" на подрачје на Ѓорче Петров пронајден е починат Б.Ј.(32) од Скопје. Од лекар од итна медицинска помош констатирана е смрт без траги на насилство", информираат од МВР.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе