184 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје

Вкупно 184 мерки изрече вчера полицијата на територијата на град Скопје, а од нив 25 се за возење повеќе од дозволената брзина, 38 за возење под дејство на алкохол, 18 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл и 16 за возење без возачка дозвола.

Како што информира МВР, изречени се и шест мерки за користење на мобилен телефон, три за нерегистрирани возила, пет за прекршоци што ги прават пешаците, девет за недевање првенство на минување на пешаци, како и пет за возач почетник.

Засилените акциски контроли продолжуваат, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе