108 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата во Скопје вчера изрече вкупно 108 мерки, меѓу кои 5 за возење повеќе од дозволената брзина, 12 за возење без возачка дозвола и пет за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Исто така, изречени се шест мерки за користење на мобилен телефон, четири за возење под дејство на алкохол, шест за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет за недавање првенство на минување на пешаци, како и шест мерки за возач почетник.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе