Црна хроника

Денеска скршено е и предното стакло на партиски штаб на СДСМ во Прилеп. Непознати лица го искршиле стаклото на месниот штаб кој се наоѓа во населбата Бончеица.

26 Февруари 2017 - 21:25

Германскиот државјанин Ц.К.Х.(61) починал во засега неутврдени околности додека со група скијачи денеска биле на скијање на задната страна од врвот Церипашина во месноста Казани на Попова Шапка.

26 Февруари 2017 - 20:17

СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против лицата С.С. (34),Б.Т. (60) и О.В. (32) сите од Скопје. Пријавените во период од еден месец ограбиле две спортски обложувалници, продавница и аптека и се стекнале со вкупна противправна имотна корист од околу 275. 770 денари.

26 Февруари 2017 - 14:36

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело "разбојништво", СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Д.(25) од Охрид и Г.Д.(18) од охридското село Горно Лакочереј.

26 Февруари 2017 - 14:14

Вчера во 15 часот во полициска станица во Скопје, С.П., пријавил дека на ул.„Климент Охридски", го пронашол починат В.М. (70) од Скопје.

26 Февруари 2017 - 13:56

Вчера на локалниот пат село Марино-Миладиновци, во близина на крстосницата со локалниот пат за село Кадино-Скопје, се случила сообраќајна несреќа помеѓу моторно возило „голф" со скопски регистарски ознаки, управувано од 48-годишниот С.С. од село Миладиновци-Скопје, и моторно возило „фиат браво" со кичевски регистарски ознаки, управувано од 37-годишниот Д.П. од Кичево.

26 Февруари 2017 - 13:52

Вчера во 07.20 часот од страна на полициски службеници на автопатот Гевгелија–Скопје било забележано возило „Крајслер" со велешки регистарски ознаки, со повеќе лица, кое со голема брзина се упатило во правец на Скопје.

26 Февруари 2017 - 13:37

Вчера, директорката на училиштето „Страшо Пинџур", лоцирано во с.Карбинци, во полиција во Штип пријавила дека ноќта помеѓу 24-25ти месецов од страна на непознати лица била извршена тешка кражба во училиштето.

26 Февруари 2017 - 13:22

Рано утринава демолиран е регионалниот штаб на СДСМ во населбата Карпош во Битола.

25 Февруари 2017 - 20:03

„Синоќа во времето од 23.30 до 24.00 часот во Битола пред кафе-бар Јагода, непознато лице ги дупнало гумите на службено полициско возило-комби, а потоа избегало“, известуваат од полицијата.

25 Февруари 2017 - 16:39

Против четиричлена група што крадела и препродавала тркала од возила во Скопје и се стекнала со противправна имотна корист од околу 100.000 денари се поднесени кривични пријави до надлежното обвинителство во Скопје.

25 Февруари 2017 - 16:31

Синоќа во 00.15 часот од граѓанин во полициската станица ОН-Бит pазар било пријавено дека на ул.„192" има женско лице со изгореници по телото.

25 Февруари 2017 - 15:03

Вчера попладне на на пат кон болница, починал шеесет и шестгодишен, притвореник од истражниот затвор „Скопје", извести МВР.

25 Февруари 2017 - 14:48

Вчера попладне Д.С.од Гостивар, во полиција пријавил дека бил ограбен. Од станот му украле пари, злато и два пиштоли, за кои поседувал дозвола. А крадецот влегол кога во станот немало никој. 

25 Февруари 2017 - 14:39

Вчера наутро околу 05.00 часот во Скопје, на паркингот на ул.„Леринска", настанал пожар во ПМВ„ Фолксваген Голф -7" со скопски регистарски ознаки, по што истото целосно е опожарено.

25 Февруари 2017 - 14:28

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе