Црна хроника

Синоќа, на ул.„Јане Сандански“ во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Б.К.(58) од Тетово поради сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на пари“.

16 Септември 2021 - 11:36

Радарска контрола спроведена на територијата на Македонија покажа дека голем број возачи не ја почитуваат дозволената брзина на возење. Казнети се 335 возачи, а повеќе од половината од нив возеле брзо во населени места. 

16 Септември 2021 - 11:11

Полициски службеници од Оперативен тим од потраги вчера во село Возарци, кавадаречко, приведоа 34-годишно лице од скопското село Инџиково кое се барало по потерница од Основен Суд Скопје 1 за издржување казна затвор од една година и шест месеци за сторено кривично дело „тешка кражба".

16 Септември 2021 - 10:00

МВР информира дека со соработка на нашите и германските служби за борба против дрога, во Германија запленета марихуана вредна над 100.000 евра. Од страна на надлежните германски служби за борба против дрога засега лишено од слобода е едно лице, а истрагата продолжува.

16 Септември 2021 - 09:52

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот полицијата во Скопје вчера изрече вкупно 231 мерка, од кои 66 за возење повеќе од дозволената брзина, 13 за возење без возачка дозвола, осум за возење под дејство на алкохол и шест за технички неисправни и нерегистрирани возила. 

16 Септември 2021 - 09:32

Во населбата Аеродром вечерва околу 19 часот се запалил автомобил на паркинг на улицата „Методија Шаторов Шарло", а во гаснењето на пожарот интервенирале од противпожарната единица на град Скопје.

15 Септември 2021 - 21:25

МВР информираше дека синоќа во 03:10 часот во СВР Скопје, било пријавено дека на подрачје на Карпош настанал пожар во патничко моторно возило бмв со скопски регистарски ознаки, сопственост на фирма од Скопје. 

15 Септември 2021 - 18:44

Во Полициската станица Бит Пазар вчера во 12.15 часот бил повикан Д.В.(24) од Скопје осомничен за сторено кривично дело „кражба“ извршено на 15.03.2021, при што од А.А.(29) од Скопје биле одземени повеќе предмети. 

15 Септември 2021 - 16:15

Вчера во 16.00 часот се случила голема тепачка во Неготино во кругот на приватно претпријатие. Од кратка расправија, настанала физичка пресметка. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

15 Септември 2021 - 15:45

Во ОВР Струга приведена вчера била преведена М.Н.(28) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на дете". Таа, околу 15:30 часот на улицата „Климетица" во Струга физички го нападнала својот осум годишен син и го присилувала да питачи.

15 Септември 2021 - 14:51

Полицијата вчера го лишила од слобода Ѓ.Г.(33) од Скопје, откако при претрес во неговиот дом на бул. „АСНОМ", извршен со судска наредба, била откриена импровизирана лабораторија за производство на марихуана, при што биле одземени 71 стебло од растението канабис сатива, повеќе пакувања со марихуана, гранки во процес на сушење, тегли и други пакувања со семки од марихуана.

15 Септември 2021 - 11:06

Синоќа сообраќајната полиција со радарска контрола регистрира возач кој со своето возило возел со брзина од 201 километар на час, односно со над 70 километри повеќе од максимално дозволената брзина. На територијата на земјата во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 310 возила кои се движеле со поголема брзина од дозволената.

15 Септември 2021 - 10:16

За време на вчерашните сообраќајни контроли во Скопје сообраќајната полиција им напиша казни на 24 пешаци. Казнети се и 49 возачи за непрописно паркирање, а 11 лица се санкционирани затоа што возеле без возачка дозвола. Вообичаено, најмногу казни, 127, им се напишани на возачи кои ја надминале дозволената брзина на возење.

15 Септември 2021 - 10:03

Попладнево во 18:07 часот Н.К. во СВР Скопје пријавил дека од ул.„Никола Русински" позади ТЦ Лептокарија, му било одземено патничко возило „бмв" со штипски регистерски ознаки, кое тој го оставил отклучено и во погон.

14 Септември 2021 - 21:25

Вчера во стан во Аеродром бил пронајден починат маж. Според информациите на СВР Скопје, се работи за Џ.М. кој бил најден во сопствениот стан. Смрт без траги на насилство констатирал лекар од Итна медицинска помош.

14 Септември 2021 - 20:12

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе