Освежен изглед и нова технологија

Ситроен го поднови Ц3 еркрос (ФОТО+ВИДЕО)

Со понаметлив дизајн, подобрен комфор и препознатливата модуларност, новиот ситроен Ц3 еркрос и идеалниот кросовер за урбано живот и рекреација, порачува француската компанија.

 

Ц3 еркрос на Ситроен на патиштата е присутен од 2010 година, а сега доби редизајн. Од Ситроен сметаат дека моделот доби на сериозност без да ја изгуби својата уникатност, сега со сосема ново „лице“, нови комбинации од бои и поголем комфор при возењето.

Францускиот кросовер доби понаметлив карактер во истата форма на каросеријата, главно поради редизајнот на предниот дел на возилата, но и зголемената моќност.

Технологијата треба дополнително да го помогне животниот стил, а особено способностите надвор од асфалтот, со системите за контрола на пролизгувањето и за помош при искачувањето.

Комфорот е надграден со новите седишта преземени од Ц4 кактус и Ц5 еркрос.

За да се олесни секојдневното користење, редизајнираниот кросовер добива нов, поголем, 9-инчен екран чувствителен на допир, нови делови за оставање ситни предмети на централната конзола, и нови технологии за поврзување и асистенција вклучувајќи хедап дисплеј и камера за возење наназад.

Редизајнираниот Ц3 еркрос се очекува во салоните на Ситроен од јуни годинава.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе