Новото фолксваген поло „уловено“ без камуфлажа? (ФОТО)

Новата генерација на полото на Фолксваген (Volkswagen Polo) наводно била начекана во Јужна Африка без трошка камуфлажа, па и ние можеме да ја погледнеме најновата итерација на субкомпактниот модел.

 

Фотографиите што ги објави сајтот Карс ги потврдуваат претходните тврдења дека новото поло ќе порасне со што ќе се добие повеќе простор во кабината во споредба со моделот во заминување, овозможувајќи му жестока битка со конкурентите во класата, како новите форд фиеста, киа рио и ситроен Ц3.

Поставено на новата ем-кју-би-Ао (MQB-A0) платформа, новото поло ќе ги користи подновените мотори на Фолксваген групацијата, меѓу кои новиот 1,5-литарски ТСИ бензински мотор (130 и 150 коњски сили), кој треба да го замени стариот 1,4-литарски ТСИ. Основната верзија ќе го има 1,0-литарскиот бензински мотор со три цилиндри со 65, 75 и 114 коњски сили, додека дизелите ќе почнуваат со подновениот 1,6-литарски ТДИ.

Врвот на понудата би требало да биде поло ГТИ кое ќе има 200 коњски сили од 2,0-литарскиот ТСИ. Што се однесува до менувачите, купувачите ќе може да бираат меѓу 5 и 6-брзински рачни менувачи, или 7-брзински автоматски ДСГ.

Новата генерација на фолксваген поло треба да дебитира на годинешниот автомобилски саем во Франкфурт во септември.

Помина 22 јуни во уште едно потсетување, дека пред 16 години во 4,30 часот почна битката за Арачиново во која загинаа тројца припадници на македонските полициски сили.

повеќе

И во Турција, како и во Иран и Романија народот постојано ќе го поставува истото прашање: дали средствата потрошени за глорификација на власта можеа да бидат употребени за искоренување на сиромаштијата.

повеќе

Дали Борисов ќе го негира својот претходник, поранешниот премиер, генерал Рачо Петров и ќе продолжи да инсистира на заедничка историја која официјална Бугарија упорно настојува да ни ја подметне.

повеќе