Новиот це-икс-50 на Мазда: вистински теренец или само шминка? (ФОТО+ВИДЕО)

Јапонската компанија го претстави моделот це-икс-50 како голем брат на нивниот бестселер, моделот це-икс-5, во истиот сегмент кросовери, но фокусот на новиот автомобил е на теренските предизвици.

 

Покрај новиот модел од Мазда стигна и информација дека од сега сите нивни кросовери ќе добијат погон на сите четири тркала во стандардната опрема во обидот да се издвојат како премиум марка.

Новиот це-икс-50 ќе се произведува во неодамна отворената фабрика на Мазда во Хантсвил во американска Алабама. Овој објект е заеднички потфат со Тојота, која таму го произведува моделот корола крос. Засега це-икс-50 е наменет исклучиво за американскиот пазар и не се знае дали моделот ќе дојде во Европа.

Кога це-икс-50 ќе стигне на американскиот пазар следната година ќе ги има истите погонски единици како и це-икс-5: стандардниот 2,5-литарски агрегат или опција со турбополнач во комбинација со шестбрзински автоматски менувач. Како што се наведува, во следните години це-икс-50 ќе добие неколку електрифицирани верзии, вклучувајќи и традиционален хибрид. Мазда ја истакна супериорната динамика на возење на овој модел на асфалтот, но сега повеќе внимание посветиле на теренските способности.

„Новиот автомобил на Мазда е развиен за Северна Америка, особено за активниот животен стил на купувачите во тој регион. Це-икс-50 ги мотивира луѓето да уживаат во природата без компромиси кои се однесуваат на премиум дизајнот и извонредните перформанси на асфалтираните патишта по кои Мазда е позната“, кажа Џеф Гујтон, извршниот директор на Мазда за Северна Америка.

Мазда го адаптираше својот дизајнерски јазик кодо за це-икс-50 повеќе да личи на теренец, а според компанијата, цената ќе биде соопштена кога ќе се наближи почетокот на продажбата. Стартот на производството се очекува во јануари следната година.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе