Нов модел

Мерцедес ЕКуА – најмалиот и најевтин електричен автомобил со трикрака ѕвезда (ФОТО+ВИДЕО)

Мерцедес го претстави својот најмал, најевтин и најнов електричен автомобил. Мерцедес ЕКуА е најмалиот електричен автомобил на компанијата откако беше создадена ЕКу серијата.

 

Направен е по пример на моделот ГЛА, за погон користи електричен мотор кој може да испорача 187 коњски сили и вртежен момент од 378 њутнметри, погонот не на предните тркала, а батеријата е литиум-ионска од 66,5 киловат часови.

Како што соопшти Мерцедес, ЕКуА ќе може да помине околу 426 километри со едно полнење и се очекува да го следат бројни електрични кросовери, бидејќи е најавено дека се работи на цело семејство вакви автомобили.

Мерцедес изгледа речиси идентично како ГЛА, со неколку измени на предната маска, ЛЕД предните светла и задните светла, а што се однесува до внатрешноста, инструмент таблата е главниот дел, со два монитори од 7 инчи, кои со доплата може да „пораснат“ до 10,25 инчи.

Во Германија ќе чини околу 38.000 евра.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе