Пред дебито во Париз

Легендата се враќа: Рено го најави електричниот кросовер инспириран од „четворката“ (ФОТО)

Долгонајавуваното враќање на рено 4 е спремно го форма на целосно електричен кросовер на автомобилскиот саем во Париз годинава. На тазе објавените тизери се гледа авантуристичкиот став на концептот.

Жил Видал, шефот на дизајн на Рено, зборуваше за Р4 и Р5 опишувајќи ги како модерен пресврт на култните модели кои се разликуваат од гамата на Рено во однос на дизајнерскиот јазик. И навистина, лицето на концептниот автомобил има ретро вкус, личи на оригиналната „четворка“ која се продаде во повеќе од осум милиони примероци од 1961 до 1992 година.

Концептот има кросовер профил со големо растојание од подлогата и големи тркала. Од страна изгледа голем колку дачија дастер, со коцкести отвори за тркалата и ЛЕД ленти на задните странични прозорци, багажникот на покривот и под вратите.

На предниот дел го има новиот амблем на Рено, на задниот има вертикални ЛЕД светла, повторно како на оригиналот. Багажникот на покривот и на задното стакло прават да изгледа како истражувачко возило, што е одлична тема за концепт.

Концептот доаѓа 30 години по завршувањето на производството на оригиналниот рено 4. Премиерата е најавена за 17 октомври, а очекуваме Рено да ја продолжи кампањата на тизери со постепено откривање на изгледот на автомобилот.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе