Одбива да замине во пензија

Лада нива ја прославува 40-годишнината со специјални серии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Кога станува збор за автомобилите од СССР, еден од првите кој доаѓа пред очи е лада нива.

 

Со својот сиров шарм и способноста да вози каде што ретко кој друг теренец може, нивата е присутна веќе 40 години, за време на кои, и покрај повремените подновувања, под „кожата“ остана речиси иста како на почетоците.

Сепак, 40-годипната значи дека Лада сепак морала да подготви нешто, и токму тоа и го направија – две специјални изведби на нивата, или 4х4, како што во моментов се вика: „едиција“ и „40-годишнина“, кои ќе бидат произведени во 1.977 примероци.

Првата верзија ќе може да се нарача во беж, црвена, бела, теракота или сиво-сина боја, а вклучени се и неколку подобрувања на внатрешноста, како кожен волан и седишта, специјална инструмент-табла и челични прагови, како и лого кој ќе потсетува на годишнината.

Што се однесува до изведбата „40-годишнина“, таа ќе биде обоена во камуфлажни бои, за првпат во историјата на култниот теренец, и ќе ги има истите специјални ознаки за годишнината што се прославува.

Специјалните изведби ќе почнат да се продаваат во јуни.

Дали Борисов ќе го негира својот претходник, поранешниот премиер, генерал Рачо Петров и ќе продолжи да инсистира на заедничка историја која официјална Бугарија упорно настојува да ни ја подметне.

повеќе

Не треба да паднеме во замката која не втурнува во спиралата на континуирано себепоништување.

повеќе

Инвестицијата за изградба на автопатиштата Штип-Миладиновци и Кичево-Охрид повеќе личи на наш подарок за Кинезите, отколку на вистинска инвестиција.

повеќе