Форд ја претстави освежената фиеста (ФОТО+ВИДЕО)

Популарниот градски автомобил е редизајниран и подновен на половината на животниот век на оваа генерација за да го задржи чекорот во врвот на продажбата во Б сегментот. Првите испораки на купувачите почнуваат на почетокот на следната година, а цената ќе биде нешто повисока од сегашната.

 

Визуелните корекции на фиестата вклучуваат поинаква предна маска, како и подновени ЛЕД светла и браници. Освен тоа, некои верзии ќе добијат и алуминиумски тркала со нов дизајн, а тука е широката палета на бои.

Во внатрешноста има нов мултимедијален систем и 12,3-инчна дигитална инструмент-табла.

Еднолитарскиот екобуст трицилиндерски мотор е достапен со 125 или 155 коњски сили, заедно со интегриран стартер генератор кој дава повисок вртежен момент при забрзувањата. Благиот хибрид е стандардно во комбинација со шестбрзински рачен менувач, додека послабата верзија е може да се добие и со седумбрзински автоматски менувач.

Единствениот конвенционален мотор е бензинецот со 100 коњски сили кој доаѓа само со рачен менувач. Врвот на понудата е фиеста СТ, чиј 1,5-литарски бензинец е унапреден за максималниот вртежен момент да се зголеми од 290 на 320 њутнметри, додека силата остана иста – 200 коњски сили.

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе