Форд ја претстави освежената фиеста (ФОТО+ВИДЕО)

Популарниот градски автомобил е редизајниран и подновен на половината на животниот век на оваа генерација за да го задржи чекорот во врвот на продажбата во Б сегментот. Првите испораки на купувачите почнуваат на почетокот на следната година, а цената ќе биде нешто повисока од сегашната.

 

Визуелните корекции на фиестата вклучуваат поинаква предна маска, како и подновени ЛЕД светла и браници. Освен тоа, некои верзии ќе добијат и алуминиумски тркала со нов дизајн, а тука е широката палета на бои.

Во внатрешноста има нов мултимедијален систем и 12,3-инчна дигитална инструмент-табла.

Еднолитарскиот екобуст трицилиндерски мотор е достапен со 125 или 155 коњски сили, заедно со интегриран стартер генератор кој дава повисок вртежен момент при забрзувањата. Благиот хибрид е стандардно во комбинација со шестбрзински рачен менувач, додека послабата верзија е може да се добие и со седумбрзински автоматски менувач.

Единствениот конвенционален мотор е бензинецот со 100 коњски сили кој доаѓа само со рачен менувач. Врвот на понудата е фиеста СТ, чиј 1,5-литарски бензинец е унапреден за максималниот вртежен момент да се зголеми од 290 на 320 њутнметри, додека силата остана иста – 200 коњски сили.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе