Фолксваген го претстави голф ТГИ кој може да помине 400 км на природен гас

Најекономичниот нов фолксваген голф кој Европејците можат да го купат ја носи зонаката ТГИ и користи компресиран природен гас, односно ЦНГ.

Фолксваген групацијата има голем број модели кои ги произведуваат Шкода, Ауди и Сеат, а сега претставија и сопствен модел со погон на природен гас, со технологија позајмена од новата шкода октавија Г-тек.

Тоа значи дека под хаубата има 1,5-литарски турбобензинец кој развива 131 коњска сила со вртежен момент од 200 њутнметри, истиот четирицилиндерски мотор неодамна претставен во ауди А3 Г-трон.

Ова не е класичен мотор со директно вбризгување на горивото и модифициран систем на проток, туку мотор кој го користи Милеров циклус на согорување кој почесто се применува кај автомобилите кои користат природен гас.

Процесот создава многу ниска емисија на јаглерод диоксид и има многу висока ефикасност, а резервоарот собира 115 литри ЦНГ со кои автомобилот може да помине околу 400 километри.

Голф ТГИ троши меѓу 4,1 и 4,3 килограми природен гас на 100 километри. Фолксваген веќе прима нарачки, а најавен е и карван.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе