Автомобилизам

Јагуар, Бентли, Ролс-Ројс, Масерати, Астон Мартин... тие сите сега влегуваат на пазарот на луксузните квази теренци/кросовери. Но рејнџ ровер е едно од имињата одговорни за создавање на пазарот на луксузните (вистински) теренци. А целата приказна почна пред 48 години.

21 Јануари 2017 - 15:08

Ако некој пред десет или дваесет години кажеше дека компаниите што произведуваат егзотични спортски автомобили ќе влезат на пазарот на луксузните кросовери со цени од шест бројки, ќе му се изнасмееја в лице. Но, сега реалноста е дека Астон Мартин, Масерати и Ламборгини исфрлаат сѐ поскапи и поегзотични кросовери – исто како и Бентли и Ролс-Ројс. Па кој е следен?

20 Јануари 2017 - 23:15

Освен неколку минорни измени, лада нива остана прилично недопрена во последните 40 години, а тоа е многу, многу долго време.

18 Јануари 2017 - 14:16

Сакате класични поршиња? Не сте сами: најдобрите модели од Цуфенхаузен се, биле и најверојатно ќе останат фаворити кај ентузијастите и колекционерите. Па ако сакате да сместите некој од нив во својата гаража, имаме добри вести, бидејќи и од аспект на квалитет и квантитет во следните неколку месеци на аукции ќе се нуди импресивна збирка на германската компанија за спортски автомобили.

16 Јануари 2017 - 15:34

Ледорга, организаторот на наградата европски геј-автомобил на годината уште од 2005, го прогласи добитникот на годинешното признание.

12 Јануари 2017 - 14:18

Кју7 беше почетокот на приказната на Ауди на пазарот на кросовери, и оттогаш остана нивниот главен модел. Но, на автомобилскиот саем во Детроит, германскиот премиум произведувач вчера го претстави импозантниот концепт кју8 (Audi Q8 Concept), а најинтересното е што планира да го претвори во вистински сериски модел.

10 Јануари 2017 - 13:09

Хонда на Меѓународниот саем на електроника (ЦЕС 2017) во Лас Вегас претстави мотоцикл кој сам одржува рамнотежа, без помош од возачот.

09 Јануари 2017 - 23:00

Киа ГТ4 стингер концепт од 2014 година беше студија која посакувавме да се оствари, и сега желбата ни се оствари. Сериската верзија нормално не е толку бесна како концептот, но има нијанса повеќе моќ. Запознајте се со киа стингер ГТ, новиот седан со погон на задните тркала и 365 коњски сили.

09 Јануари 2017 - 14:04

Сите сме навикнати на фактот дека старите и ретки автомобили се скапи, особено легендарните модели на Мерцедес-бенц. Но, 8 милиони долари?

08 Јануари 2017 - 16:57

Г-класата на Мерцедес-бенц со децении важи за еден од најбезбедните автомобили за возење и во најтешките временски услови и по сите видови терени. Сепак, како и секое друго возило со погон на сите четири тркала, и овој автомобил има своја граница.

06 Јануари 2017 - 23:26

Фиат направи спасоносен потег со претставувањето на моделот 500 пред една деценија. Новата генерација се појави 50 години по претходната 500-ка, и оттогаш успеа да ги зароби срцата на голем број купувачи.

06 Јануари 2017 - 12:40

Низ годините тркачката патека Нирбургринг стана своевидно место за аџилак на вљубениците во автомобилизмот од целиот свет. крајната цел е да се извози сопствената машина што е можно побрзо низ безбројните свиоци.

05 Јануари 2017 - 23:34

Кога станува збор за филмови за деца, „Приказна за играчките“ (Toy Story) беше прилично добар. Нашиот фаворит, нормално, е „Автомобили“ (Cars). Но што ако тие два се спојат? Токму тоа го прави Ауди во својата триминутна анимирана реклама, а Германците не одолеваат во видеото да вметнат и прогресивна политичка порака.

05 Јануари 2017 - 15:41

Нашата замисла како автомобилите ќе изгледаат во иднина постојано се менува. Во средината на 1950-тите, ова бил обликот кој Италијанците го замислиле како футуристичен. И овој прекрасен примерок сега се продава.

04 Јануари 2017 - 22:55

За првпат по повеќе од половина век, најдобро продаваниот автомобил во Шведска не е направен од Волво. Најпопуларниот автомобил во земјата во изминатата година бил фолксваген голф.

04 Јануари 2017 - 14:53

Социјалните медиуми се алатка која овозможува двонасочна комуникација. Тоа е нивната предност,

повеќе

Според моето мислење, нестабилноста ќе биде многу веројатна во Македонија ако Никола Груевски успее да ја поврати моќта, вели Дејвид Б. Канин, бивш разузнавачки аналитичар на ЦИА.

повеќе

Со секој изминат ден Македонија има сè помал број жители: и апсолутно (службената статистика тоа не го покажува) и релативно, во однос на светската популација, што воопшто не може да се сокрие. 

повеќе