Брисел: Грчките и бугарските европратеници распалија со амандмани по Резолуцијата за Македонија

Вкупно 127 амандмани поднесоа грчките и бугарските европратеници на предлог Резолуцијата за Република Македонија што во април годинава треба да ја донесе Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Брисел. Поднесени се вкупно 203 амадмани на предложената Резолуција од известувачот Ричард Ховит, од кои дури 92 амадмани се на бугарските, а 35 на грчките европарламентарци.

Најактивни биле пратениците од Бугарија, либералот Станимир Илчев и Андреј Ковачев (Европски народни партии) кои поднесоа 30 амандмани. Европратеникот од бугарската партија Атака Димитар Стојанов поднел 25 амадмани. Дописникот на МИА јавува дека најголемиот дел од нив се ригидни, навредливи и апсолутно одат контра добрососедството што Евроспката Унија го бара од Македонија и од Бугарија.

Од грчките европратеници предничи Николаос Салавракос со 15 предлог-измени на Резолуцијата.

Интересно, но и самиот известувач Ховит поднел 20 амадмани на својот предлог што минатиот месец го претстави пред Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) на Европскиот парламент.

Во еден од своите амандмани Стојанов вели дека „продолжува нетолерантноста и проследувањето на лицата со бугарска самосвест”, при што бара да се земат предвид „насилствата во Собранието пред крајот на минатата година, кога опозициски пратеници беа тепани и изнесувани на сила надвор од пленарната сала“. Тој исто така бара во Резолуцијата да влезе дека „опозициската СДСМ презема дејства што не одговараат на европските стандарди за толерантност поради случајот кога нејзини општинки советници во Скопје скандираа „мрсни Бугари!“ кон своите колеги од општинскиот совет по повод преименување на улица“. Тој обвинува за Спаска Митрова, за отстранувањето на спомен-плочата на Мара Бунева, за наводниот напад на бугарскиот амбасадор во Скопје, а и тоа оти годинава почнала „полициска репресија против лица што работат како посредници меѓу бугарските власти и граѓаните што сакаат да добијат бугарско државјанство, со цел да се влее страв кај лицата со бугарска самосвест.”

Пратеникот од бугарската Атака вели и дека е влошена политичката ситуација во нашата земја и бара тоа да се земе предвид во однос на пристапувањето кон ЕУ.

Известувачот Ховит, како и Едвард Кукан (ЕПП), Моника Маковеј (ЕПП), Мари Корнелисен (либерали), Чарлс Тенок (Конзервативна партија), сите до еден во посебни или заеднички амадмани инсистираат Република Македонија да ги почне пристапните преговори без одлагање (жалат што и досега тоа не е сторено), онака како го бара и Европската комисија во последниот извештај.

Ховит со амадман бара и „решавање на билатералните прашања во констурктивен дух и земајќи ги предвид севкупните интереси на ЕУ и вредностите на Унијата”.

 

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе