Во Бугарија пронајдени тела на четиричлено семејство

Четиричлено семејство – татко, мајка и нивните два сина од три и осум години, биле пронајдени мртви во нивниот стан во Пловдив, соопштила денес локалната полиција.


Таткото, офицер во блиската воздушна база Граф Игнатјево, имал дозвола за пиштол, кој бил пронајден покрај неговото тело.

Ова е втор сличен инцидент во Бугарија за една година, потсетува Франс прес.

Пред само десетина дена, во Софија беше пронајдено убиено петчлено семејство.

Според резултатите на истрагата, 55-годишниот татко, пензиониран офицер, ги убил својата жена, двајцата возрасни синови и тештата, по што извршил самоубиство.

Минатата недела, пак, во јавноста се појави вест дека, исто така во Бугарија, невработен татко со години ги држел своите деца – два сина и две ќерки на возраст меѓу 13 и 19 години – затворени во куќата.

Француската агенција наведува дека причина за ваквите инциденти најверојатно е „очајната сиромаштија“.

Животниот стандард во Бугарија се смета за најлош од сите земји во Европската Унија, а просечната плата е 506 евра месечно, иако повеќето вработени заработуваат помалку.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе